Drukuj

Uniwersalne stanowiska badawcze

Sposób wykorzystania uniwersalnego stanowiska badawczego w przypadku badania różnego typu przekładni stożkowych i walcowych. Stanowisko przeznaczone jest głównie do badania przekładni turbin gazowych, ale może być wykorzystane także w innych przypadkach. Wynika to z możliwości szerokiej regulacji podstawowych parametrów stanowiska. Tak na przykład prędkość obrotowa silnika napędowego może być ustawiana w zakresie od 375 do 3670 obr/min, natomiast prędkość obrotowa wałków szybkobieżnych przekładni może zmieniać się od 2850 do 28000 obr/min. Moc krążąca przez układ wynosi 1000 kW. Czas zmiany momentu obrotowego wynosi zaledwie 0,1 s; w takim samym czasie można wywołać dodatkowy impuls przeciążeniowy. Kierunek obrotów wałów napędzających przekładnie może być zgodny lub przeciwny.

Układ składa się z czterowałowej przekładni rozdzielczej, napędzanej za pomocą silnika. Dwa skrajne wałki przekładni a służą do zmiany kierunku obrotów. Do uzyskania dalszego przełożenia, a także do wywołania wstępnego napięcia w przekładniach badanych służą dwie przekładnie planetarne, zaopatrzone w hydrauliczne urządzenia napinające.

Koła wewnętrzne uzębione przekładni planetarnych połączone są bezpośrednio z wałkami wyjściowymi przekładni rozdzielczej. Natomiast wałki szybkobieżne badanych przekładni połączone są z kołami słonecznymi przekładni planetarnych. Jarzma mocujące satelity w przekładniach dają się obracać wokół osi za pomocą hydraulicznych cylindrów. Cylinder ma nieco większą średnicę niż cylinder. Oba cylindry zasilane są tym samym ciśnieniem; w ten sposób uzyskuje się lepszą możliwość regulacji obciążenia.

W przypadku przekładni kątowych istnieje wiele możliwości montażowych, natomiast w przypadku przekładni walcowych rozstaw przekładni planetarnych limituje rozstaw osi w przekładniach walcowych.


WebSystem tel. 048 383.01.44 polecamy produkty: falowniki, motoreduktory i softstarty